Darbas NorvegijojePatarimaiDarbas Švedijoje

Galvojant apie uždarbio galimybes užsienyje, dažniausiai mąstome gana standartiškai – iš pradžių mintyse šmėžuoja Anglija, tuomet Norvegija, prisimename Vokietiją ar kiek primirštą Airiją. Kitos šalys – ganėtinai retas pasirinkimas tarp ekonominių emigrantų. Tačiau nereikėtų jų nuvertinti. Švedija yra viena tų valstybių, kuriose galima sėkmingai įsikurti, gerai gyventi ir gaunant minimalų atlyginimą, taip pat neblogos karjeros galimybės, lanksti mokesčių sistema bei paprasta tvarka su darbo leidimais.

Atlyginimai Švedijoje

Švedijoje gana lanksti mokesčių sistema, tas ir su minimalaus atlyginimo dydžiu nėra taip paprasta. Dažniausiai tai būna apie 5 – 7 eurai į rankas už valandą, kas reikštų apie 800 – 1100 eurų per mėnesį. Toks atlyginimas mokamas su taikant aukštą mokesčių tarifą, už nekvalifikuotą darbą ir dirbant standartines 160 valandų per mėnesį, be viršvalandžių. Viršvalandžiai oficialiai šioje šalyje apmokestinami didesniu tarifu, o 45 ir daugiau valandų darbo savaitės tarp norinčių užsidirbti – normalus dalykas. Tad ko gero galima teigti, jog vidutiniškai pradedantieji Švedijoje uždirba apie 1200 eurų į rankas per mėnesį.

Darbas Švedijoje

Kur kas geriau, jeigu vyksite turėdami pažįstamų, mokėdami kalbą ar būdami tam tikrų sričių gerais specialistais. Pavyzdžiui statybose visai realu gauti apie 10 eurų už valandą ir pagalbiniams darbininkams. Jeigu esate patyręs ir kvalifikuotas specialistas, ne riba bus ir 20 eurų. Verta pasakyti, kad įsidarbinimas statybose kiek sudėtingesnis, dažniausiai reikia turėti jus galinčių rekomenduoti pažįstamų, nes įsidarbinimas per agentūrą suvalgys nemažą dalį algos. Vidutinis atlyginimas Švedijoje siekia apie 3000 eurų per mėnesį, tiek gauna kvalifikuoti specialistai, geri statybininkai. To jums ir palinkėsime.

Beje, net ir dirbant paprasčiausius darbu švedai vertina jūsų išsilavinimą, ir žmogus su aukštuoju išsilavinimu tose pačiose pareigose gauna didesnį atlyginimą nei žmogus be diplomo. Dažniausiai tas skirtumas – vos keli procentai, tačiau per mėnesį ir iš tiek susidaro nemaža sumelė.
n24-600x65

Darbai Švedijoje

Dauguma trumpam uždarbiauti į Švediją išvykstančių lietuvių pasikliauja įdarbinimo agentūromis ir dirba nekvalifikuotus darbus fabrikuose ar ūkiuose. Populiarūs darbai žuvų, daržovių, kiaušinių fabrikuose, taip pat įvairiuose ne maisto produktų gamyklose. Dažniausiai tai – darbas prie konvejerių, rūšiuojant ar pakuojant. Darbas monotoniškas, tačiau stabilus, dažniausiai papildomai apmokami viršvalandžiai, yra šiokios tokios karjeros galimybės, ypač mokant švedų kalbą.

Ko gero populiariausi darbai Švedijoje, na, bent labiausiai trokštami – tai darbai statybose. Žinoma, čia dažniausiai dirba vyrai. Atlyginimai statybose dažniausiai didesni nei fabrikuose, o tam tikrų sričių specialistai gali visai gerai uždirbti. Yra Švedijoje nemažai ir lietuvių įkurtų statybų firmelių, kuriose dirbant nereikalinga švedų kalba, tai taipogi nemažas palengvinimas. Kiek sudėtingiau su įsidarbinimu šioje srityje, dažniausiai darbuotojai ieškomi pagal rekomendacijas. Tačiau, jei gerai dirbsite, gana lengva kilti ir karjeros laiptais – kokybiškai dirbančių trūksta visada, tad ir pradėję nuo pagalbinių darbų gali gana greitai pereiti prie atsakingesnių darbų ir didesnių atlyginimų.

Darbas Švedijoje

Kiek seniau labai populiarūs Švedijoje buvo miško sodinimo darbai. Egzistuoja jie ir iki šiol, ir gana sėkmingai. Pagrindinis jų privalumas – atlyginimas pagal tie, kiek padarote. Nors darbas fiziškai sunkus, tačiau vyksta gryname ore, galima pačiam planuotis ir laiką, ir darbo apimtis. Patyrę medelių sodintojai gana nesunkiai uždirba ir 2000 eurų per mėnesį, pasistengę – ir dar daugiau.

Sezono metų Švedijos miškuose lietuviai, latviai, lenkai bei kiti imigrantai renka mėlynes, iš to taip pat galima uždirbti, tačiau darbas ir sunkus, ir nepatikimas. Prie sezoninių darbų priskiriamas ir sniego kasimas Švedijoje žiemą. Čia jau mokamas pastovesnis atlyginimas, tačiau dažniausiai siekiantis apie 5 – 7 eurus už valandą, taigi nedidelis.

Pragyvenimas Švedijoje

Švedija – brangi šalis, nors, žinoma, nuo Norvegijos dar gerokai atsilieka. Vis tik, net uždirbant minimalų atlyginimą šioje šalyje ko gero galima gyventi geriau nei Lietuvoje už minimalų lietuvišką atlyginimą.

Daugelio maisto produktų, ypač mėsos, kainos yra aukštesnės nei Lietuvoje, tačiau yra ir pigių produktų, dažniausiai makaronų, vaisių.

Laikini atvykėliai dažniausiai apsigyvena įdarbinimo agentūros siūlomuose bendrabučiuose, už kuriuos tenka mokėti apie 40 eurų per savaitę. Gyvenimo sąlygos retai kada čia būna komfortiškos, tačiau kaina maža, leidžianti užsidirbti ir sutaupyti. Savo būsto nuoma, net ir nedidelio buto, jau kainuos gerokai daugiau.