Darbas NorvegijojePatarimaiDarbas užsienyje

Apie galimybę padirbėti užsienyje ko gero yra pagalvoję dauguma jaunesnių Lietuvos gyventojų. Svetur pagrinde traukia didelės algos, kelis kartus viršijančios lietuviškus atlyginimus. Nors atsiranda ir ieškančių pažinimo, pasaulio patyrimo, geresnių profesinių bei karjeros galimybių, ir jiems darbas užsienyje būna tik priemonė įgyvendinti didesnius tikslus.

Atlyginimai

Ko gero įdomiausias klausimas – atlyginimai. Ne paslaptis, kad pagal atlyginimus dažniausiai renkamasi ir šalis, į kurią vykti padirbti. Šiuo metu didžiausių algų, neatsižvelgiant į pragyvenimo lygį, galima tikėtis Norvegijoje bei Danijoje, kur ir nekvalifikuoti darbininkai, stovintys prie konvejerių fabrikuose ar skinantis braškes uždirba po maždaug 1500 – 1600 eurų per mėnesį. Nevengiantys viršvalandžių užsidirba ir gerokai daugiau, tačiau ne visada ir ne visur lengva tų viršvalandžių gauti.

Nors atlyginimai ir kiek žemesni, tačiau vis dar populiariausia tarp emigrantų išlieka Didžioji Britanija. Čia minimalus atlyginimas siekia apie 1400 eurų į rankas. Tačiau geroji pusė – daugiau mažiau žinoma anglų kalba. Su ja daugiau ar mažiau susiduria kiekvienas, tad ir ją pramokti trunka žymiai trumpiau nei, pavyzdžiui, norvegų. O mokant kalbą šalyje atsiveria daug platesnės galimybės, galų gale lengviau ir pradžioje – tiek darbo paieškose, tiek ir įsikūrime.

Darbas Londone

Kur emigruoti?

Gana svarbiu veiksniu renkantis kur emigruoti tampa ir giminės, draugai bei pažįstami. Ko gero retas Lietuvoje neturi giminaičio, dirbančio svetur. Ir toks giminaitis gali tapti geru ramsčiu pradedant emigranto karjerą. Patarimai, praktinė informacija, pagalba su gyvenamąja vieta ir netgi darbo vietos suradimas – tiek ir dar daugiau gali geras pažįstamas ar giminaitis, jau įsikūręs užsienyje. Ne taip ir retai pažįstami užsienyje tampa lemiamu veiksniu, renkantis kur emigruoti.
n24-600x65

Prieš renkantis kur emigruoti, verta gerai pagalvoti ir ko norite. Trumpalaikiai, dažniausiai sezoniniai emigrantai renkasi paprastai tas šalis, kuriose didžiausi atlyginimai. Dažniausiai laimi Norvegija arba kitos Skandinavijos šalys. Jie atvyksta keliems mėnesiams, dirba daug ir sunkiai, veržiasi gauti viršvalandžių, gyvena paprastai ir pigiai, bet per mėnesį sugeba sutaupyti ir po 2000 eurų, už kuriuos gerokai pakelia savo gyvenimo kokybę Lietuvoje. Iki kito sezono.

Tuo tarpu norintys emigruoti ilgesniam laikui, ieško pastovesnių darbų. Pradžioje tai gali būti ir fabrikai, nesustojantys dirbti ir žiemą, taip pat darbas valytojais, automobilių plovėjais, iš dalies statybininkais (vis tik šis darbas turi nemažai ir sezoniškumo). Aišku, ir stabilių darbų ieškotojams tinka Norvegija ar Danija, tačiau dėl kalbos barjero dažniau sukama į tą pačią Angliją. Logika gana paprasta – kalbos mokėjimas atveria daug platesnį galimų darbų spektrą, leidžia kur kas lengviau kilti karjeros laiptai bei tikėtis didesnių atlyginimų. Anglų kalbos mokėjimas ir emigracija į Didžiąją Britaniją tampa tiesiog saugesniu keliu ilgesnėje perspektyvoje.

 

Prie kelis metus gerokai išpopuliarėjo ir emigracija į Vokietiją. Šiuo metu tai – trečia pagal populiarumą valstybė darbo ir ieškotojams. Atlyginimai Vokietijoje palyginus nedideli, minimumas siekia apie 1100 eurų į rankas. Vis tik čia ženkliai skiriasi ir pragyvenimo lygis, palyginus su Skandinavija ar kokiu Londonu. Vis tik ir į Vokietiją dažniausiai vyksta nekvalifikuoti darbininkai, dirbantys pagrinde fabrikuose, žemės ūkyje bei gana populiarioje šioje šalyje logistikos srityje.

Darbas Anglijoje

Įsidarbinimas

Įsidarbinimas užsienyje paprastai vyksta dviem keliais – arba per agentūras, arba per jau minėtą draugų, giminių bei pažįstamų ratą. Įdarbinimo agentūros – gana keblus reikalas, nes vis dar minios žmonių skundžiasi dėl neišsipildžiusių lūkesčių, mažesnių nei žadėti atlyginimai, prastų ar išvis jokių gyvenimo sąlygų, kartais tiesiog atvirų apgavysčių. Darbinantis per agentūrą reikia skirti tikrai daug laiko jos patikimumo analizei, ieškant kuo daugiau įvairių šaltinių. Vis tik tai paprasčiausias būdas gauti darbą užsienyje neturint čia pažįstamų.

Gauti darbą per pažįstamus – be abejo geriausia išeitis. Belieka vienintelė sąlygą – turėti tų pažįstamų. Žinoma, reikia įsitikinti ir ar jie neapgaus, nes pasitaiko visko, kartais dėl pinigų, o kartais tiesiog netyčia – tiesiog paaiškėja, kad jums numatyta darbo vieta jau užimta.

Yra ir tokių, kurie važiuoja į pasirinktą šalį nieko čia nepažinodami ir prieš tai nesikreipę į agentūras. Jie patys ieškosi darbo, kreipiasi tiesiai į darbdavius dar tiek būdami Lietuvoje, tiek jau ir išvykę. Dažniausiai toki emigrantai daug dėmesio skiria ir kalbos įgūdžiams kelti. Visa tai – sunkiausias, bet paprastai daugiausiai galimybių teikiantys kelias, atveriantys ir platesnes karjeros, ir atlyginimo galimybes. Juk mokantys kalbą bei savarankiški asmenys dažniausiai takosi toli gražu ne į minimalų atlyginimą žadančius darbus.

Darbas Švedijoje

Kiekvienas renkasi pagal save, pagal draugų patarimus, pagal savo susidariusią nuomonę. Kai kurie, ilgai gilinęsi į uždarbio galimybes užsienyje, vis tik nusprendžia geriau kelti savo kvalifikaciją bei sugebėjimus ir likti čia, Lietuvoje.

Plačiau apie darbo, uždarbio bei gyvenimo ypatumus skaitykite kiekvienai šaliai skirtame straipsnyje: