Daugelio besiruošiančių emigruoti dirbti į Norvegiją galvos skausmas – kaip susirasti gerą, patikimą darbą. Darbo skelbimai – vienas iš plačiausiai naudojamų būdų darbo paieškoms. Žinoma, jei nepavyksta gauti tiesioginių pasiūlymų ar bent tarpininkavimo iš giminaičių ar patikimų darbų. Įdarbinimo agentūros, tiek lietuviškos, tiek ir vietinės norvegiškos – taip pat rimtas ramsti ieškant darbo šioje Skandinavijos valstybėje.

darbo_skelbimai

 

 

 

 

 

 

 

Darbo skelbimų dažnai ieškome lietuviškose svetainėse, įdarbinimo agentūrų puslapiuose, netgi tiesiog nespecializuotuose skelbimų portaluose. Tokiu atveju reikia gerokai atsižvelgti į šių šaltinių patikimumą, iš potencialaus tarpininko ar darbdavio reikalauti ir jo patikimumo įrodymo. Kaip bebūtų gaila, patiklūs, pinigų ištroškę tautiečiai neretai pakimba ant net ir banalių aferistų kabliukų. Tarkim skelbimą įdėjęs Jonas jums žada gerai apmokamą darbą kur nors Norvegijoje, tereikia jam atsiųsti savo asmens duomenis bei asmens dokumento kopijas. Jonas nesako nei savo pavardės, nei įmonės, kurioje jūs dirbsite pavadinimo, nei nieko. Atrodytų akivaizdžiai nepatikimas skelbimas, tačiau net ir tokie sugeba apgauti patikliuosius.

Darbo skelbimai

Darbo skelbimų IT srityje pavyzdys norvegiškame skelbimų tinklalapyje

Įvairius darbus Norvegijoje siūlančių lietuviškų agentūrų išties daug. Tereikia pasinaudoti internetine paieška, ir pradėti analizuoti agentūrų pasiūlymus bei jų pačių patikimumą. Žinoma, turbūt geriausia tiek saugumo, tiek darbo susiradimo galimybės, tiek ir geresnių sąlygų darbe atžvilgiu bandyti įsidarbinti per norvegiškas agentūras ar kreiptis tiesiai į vietinius darbdavius.

Ieškant darbų jau Norvegijoje, žinoma, reiks neblogai išmanyti bent jau anglų kalbą, pageidautina – ir norvegų. Na, ar bent jau nepagailėti laiko stengiantis išsiversti, ką gi kalba norvegiškas darbus siūlantis tinklalapis, gerai pasiieškoti atsiliepimų apie patį tinklalapį bei konkretų potencialų darbdavį. Darbinantis stipriai rekomenduojame viską daryti oficialiai, taip tikrai gerokai padidėja šansas būti apgautiems.
n24-600x65

Įdarbinimo agentūros Norvegijoje

Populiariausios Norvegijos įdarbinimo agentūros, į kurias galite kreiptis tiek būdami Lietuvoje, tiek jau atvykę į Norvegiją:

  • www.adecco.no – svetainė norvegiškai, leidžianti ir patiems rinktis iš įvairių darbo pasiūlymų, ir pateikti savo CV, kad susidomėję darbdaviai ar agentūros darbuotojai galėtų jus reikalui esant pasikviesti.
  • http://www.manpower.no/ – vėl gi viskas labai panašiai – galite ieškotis darbo pagal sritį, kurią išmanote, galite patekti savo gyvenimo aprašymą, kuris pateks į didelę duomenų bazę, kurią kartas nuo karto tikrina darbuotojų ieškantys darbdaviai ar agentūros darbuotojai – tarpininkai.
  • http://www.backup-personell.no/oslo – daugiau į darbus Osle besispecializuojanti agentūra
  • http://www.centric.eu/ – tarptautinė įdarbinimo agentūra, savo paslaugas siūlanti ne tik Norvegijoje, bet ir kitose Europos šalyse. Kas žino, gal naršydami netyčia sugalvosite vasarą padirbėti ne tokioje nuvalkiotoje Norvegijoje o pavyzdžiui Prancūzijoje?
  • http://www.toptemp.no/ – dar viena agentūra, veikianti labai panašiu principu kaip ir kitos. Tiesiog reikia naršyti, aiškintis, ieškoti siūlytis. Ir kuo skubiau gilinti norvegų kalbos žinias, kad atsivertų žymiai platesnės galimybės įsidarbinti.
  • http://www.careerjet.no/ – darbų pasiūlymus galima rinktis pagal pageidaujamą specializaciją, taip pat pagal miestą. Vėl gi, galima pateikti ir savo CV, kad ieškotų jūsų, o ne ieškotumėte jūs (tikiuosi suprantate, kad geriausia – abu variantai, ir tik aktyvi darbo paieška gali užtikrinti sėkmę).
  • http://www.jobnew.no/ – štai nuo šitos turbūt norėtume pradėti? Viena iš svetainių, pateikiančių darbo skelbimus anglų kalba, taip pat siūlančių įdarbinimo paslaugas. Vėl gi galite rinktis pagal miestą ar regioną, pagal darbo sritį.
  • http://www.thelocal.no/jobs/ – dar viena svetainė, kuri būtent ir specializuojasi į anglakalbius darbuotojus, nelabai ir tikėdamiesi net norvegų kalbos pagrindų. Nemokate ir angliškai? Tuomet teks pasistengti dar labiau.
  • http://www.europejobs.org/Norway.php – tarptautinė darbo skelbimų svetainė, padedanti darbo ieškotojams visoje Europoje.

Kaip matome, agentūros gana panašios. Labai gali būti, kad ir darbdaviai juose bus tie patys. Taigi reikia naršyti, domėtis ir aplikuoti ten, kur jūs jaučiatės tinkantis. Visas bendras šių ir daugelio kitų Norvegijos įdarbinimo agentūrų bruožas – norvegų kalba. Reta kuri turi pasiūlymus angliškai, nes… o kam? Norvegiškai kalbantys darbuotojai – daug paprasčiau tiek agentūrai, tiek ir darbdaviui. O konkurencija tarp norinčių įsidarbinti tikrai didelė, tad kalbos mokėjimas tam vis didesniu privalumu, neretai vos ne būtinu jūsų atributu. Nors, kita vertus, garsiojo Google translate pagalba galima skaityti ir norvegiškus skelbimus, štai jums pavyzdys:

Įdarbininimas Norvegijoje

Taip atrodo darbo skelbimas norvegiškame puslapyje, išverstas google translate pagalba.

Nors labai nekaip atrodo, bet suprasti esmę tikrai galima. Tik labai patartina nebandyti kreiptis į darbdavį parašius lietuvišką laišką ir išverčiant jį to pačio google translate pagalba…

Vienas iš būdų, kaip ilgai, bet nuosekliai dirbant galima tiesiogiai susirasti Norvegijoje – tiesiogiai kreiptis į potencialius darbdavius. Susiraskite įmonę, kurioje norėtumėte dirbti, ir rašykite jai savo motyvacinį laišką, pridėkite gyvenimo aprašymą. Taip gana nemažai šansų gauti darbą pas ūkininkus – kreipiantis tiesiai į juos. Žinoma, natūralu, kai taip vos vienas iš šimto ar net dar mažiau jums atrašo, o realų darbo pasiūlymą gausite gal tik išsiuntus kelis šimtus laiškų. Tačiau taip įsidarbinus pas tarkim ūkininką sezoniniam darbui, galite tikėtis gana gerų santykių su juo, nereiks mokėti agentūrai. Jei dirbsite gerai – daug šansų, kad ir kitąmet pasikvies būtent jus. Juk taip lengviau visiems.

Nepamirškite ir senų gerų būdų, padedančių susirasti darbą. Taip, tai – laikraščiai. Vietiniai, žinoma. Norvegijoje yra tiek ir visoje šalyje platinamų leidinių, tiek ir regioninių, orientuotų vien tik į atskirus miestus, pavyzdžiui Oslą. Daugumoje laikraščių skelbiasi ir darbdaviai, kuriems reikia darbo jėgos. Vėl gi, žinoma, norvegų kalba. Tokiu atveju jūs kreipiatės tiesiai į darbdavį, paprastai – nedidelę siauros srities įmonę, su kuria palaikant gerus santykius galima ne tik tikėtis pastovių sezoninių darbų, bet ir pastovaus darbo su karjeros galimybėmis. Bei, žinoma, tikra norvegiška alga, siekiančia tris, keturis, penkis tūkstančius eurų. Pagal jūsų įdirbį, gebėjimus bei rinkos poreikį.

http://www.norske-aviser.com/ – štai visas sąrašas Norvegijoje leidžiamų leidinių, kurių dauguma turi ir elektronines versijas.

Darbo skelbimai

Taigi, darbo paieškas galima būtų pradėti dar būnant Lietuvoje. Bet turbūt geriausia – jau esant vietoje, kažką dirbant, o laisvą laiką nuo darbo skiriant geresnio, įdomesnio darbo paieškai jau vietinei rinkai. Eilinį kartą iškyla norvegų kalbos mokėjimo aktualumas. Retas kuris pasakys, kad mokymasis – bevertis laiko švaistymas, ypač turint omenyje ilgesnę laiko perspektyvą. Sėkmės darbinantis!

Reklama: CV pvz.