Vakarinėje Norvegijos dalyje, dar gerokai šiauriau geriau žinomų Bergeno bei Stavangerio, saloje ir apsuptas salų yra Olesiundo miestas. Nedidelis net Norvegijos masteliais, atšiaurių vėjų bei lietaus dažnai blaškomas miestas neseniai atkreipė į save dėmesį. Priežastis paprasta – pigiosios avialinijos. Tiesioginiai reisai iš Lietuvos į šį Norvegijos miestą neabejotinai patraukė keliautojų smalsuolių dėmesį. Pasižiūrėkime, kas tas Olesiundas ir ko ten galima tikėtis.

Su Norvegišku miesto pavadinimu sunkiai susitvarko ir bandantys jį aprašyti lietuviškai. Vienur nurodoma kaip Alesundas, kitur kaip Olesiundas, na bet svarbiausia suprasti, apie ką eina kalba. Leisime sau naudoti abu vertinius.

Olesiundo savivaldybė – salose išsibarsčiusi teritorija, kurios atskiras gyvenvietes jungia arba tiltai, arba tuneliai po jūra (dažnesnis variantas). Kai kurios mažesnės salos pasiekiamos tik keltais. Įdomu tai, jog norint iš Olesiundo oro uosto pasiekti miesto centrą, pakeliui tenka pravažiuoti dar dvi salas. Pasižiūrėjus į žemėlapį, salom ir pusiasaliais išvagota Norvegijos pakrantė atrodo tikrai įspūdingai. Įspūdinga ir tai, jog norvegai čia sugebėjo įkurti sėkmingai gyvuojančias gyvenvietes, nepaisant dažniausiai prastų orų mielas vietiniams bei įdomias atvykstantiems. Beje, šiuo metu Olesiunde gyvena apie 20 000 žmonių, dar maždaug tiek priskaičiuojama pridėjus visos savivaldybės gyventojus.

Olesiundo žemėlapis

Alesundo archipelagas, visos salos bei salelės ir kontinentinis šelfas, nusidriekiantis į Šiaurės jūra – jūros žuvų pamėgtos vietos. Nieko nuostabaus, jog šis miestas tapo Norvegijos žvejybos uostų sostine, su moderniausiais laivais bei žuvies perdirbimo centru. O į tokius dalykus jau reiktų atkreipti dėmesį ir galvojantiems apie uždarbio galimybes Norvegijoje.

Alesundo centrinė dalis ir pats miestas stebina savo architektūriniu taisyklingumu, vyraujančiu panašiu stiliumi. O priežastis to gana paprasta – prieš kiek daugiau nei šimtą metų dar medinis Alesundas sudegė per keliolika valandų trukusį didžiulį gaisrą. Tūkstančiai žmonių liko be namų, tačiau buvo ryžtingi – valdžios nurodymu jau vien mūriniais namais atstatė miestą, taip sukurdami ir įdomia jo architektūrą, priskiriamą Art Nouveau stiliui. Ir išties miesto gatvelės pasižymi jaukumu.

Alesundas

Olesiundas – lankytinos vietos

Ką gi apžiūrėti šiame mieste? Žinoma, pirmiausiai dėmesį patrauks du dalykai – tai jau minėtas miesto senamiestis, keliantis įspūdį savo tvarkingu stiliumi, bei ilgos salų bei salelių pakrantės, puikiai tinkamos pasivaikščiojimams. Tereikia palinkėti gerų orų.

Olesiunde yra Art Nouveau architektūros centras, kuriame galima plačiau susipažinti su šio miesto istorija, statybų subtilybėmis. Tai ne tik muziejus, dedikuotas šiam architektūros stiliui, tačiau tuo pačiu ir žinių centras, leidžiantis tikrai neblogai perprasti savitą, saugomą ir vietinių mėgiamą architektūros stilių.

Pasidairymui po apylinkes, tuo pačiu ir patį miestą, tiesa, jau gana nutolusį, populiaru aplankyti Aksla kalną. Jis yra į rytus nuo miesto, jau arčiau žemyninės Norvegijos. Vaizdas, atsiveriantis nuo šios kalvos, išties įspūdingas, daugelio fotografuojamas ir patapęs vizitine regiono kortele.

Olesiundas

Mieste yra du populiarūs muziejai – tai Alesundo muziejus, garsėjantis savo laivų ekspozicija, nuo mažiausių iki tikrai didelių, net su savo įkvepiančiom istorijom. Taip yra, kaip ir galima tikėtis, čia yra žvejybos muziejus. Nieko keisto, kad vienas pagrindinių Norvegijos žvejybos uostų nori apie save papasakoti plačiau ir tam įsteigė muziejų.

Laai įdomus Alesunde yra Atlantenhavsparken. Ar jau atspėjote kas tai? Tai jūrų gyvybės ekspozicija, didžiulis akvariumas, smalsuolius supažindinantis su vietine Atlanto vandenyno gyvūnija bei šiek tiek augalija.
n24-600x65

Alesunde dažnai prasideda kelionės į bene didžiausią Norvegijos turtą – tai fiordus. Nors įspūdingiausi fjordai gana toli, pavyzdžiui garsusis Geirangenfjord yra už maždaug 100 kilometrų, Alesundo oro uostas ir automobilio nuoma jame – tikrai gera starto vieta  fjordų pažinimui. Šis fjordas yra į pietryčius nuo miesto, kiek arčiau yra Hjorundfjord, į pietus nuo miesto. Juos galima pamatyti ir specialių ekskursijų metų, netgi tiesiai iš Alesundo. Tačiau, kaip ir galima tikėtis Norvegijoje, tai nėra pigus malonumas.

Fjordas

Norvegija nebūtų Norvegija, jei nebūtų skirta dėmesio aktyviam laisvalaikiui. Žygiai Alesundo priemiesčiuose, miškuose ir pakrantėse šalia – tarp vietinių įprastas laisvalaikio praleidimo būdas. Infrastruktūra tam išties gera, yra ir takelių, ir informacinių stendų. Ir kur eiti, ir ką pamatyti taip pat netrūksta. Tiesa, tik tokiem pasivaikščiojimams jau reiktų skirti ne vieną dieną.

Tai toks Alesundas, ar Olesiundas – nedidelis, jaukus, įdomus, apsuptas salų ir vandenų, žavintis tvarkinga architektūra, žvejyba bei laivais, papasakojantis apie Atlanto gyvūniją bei suteikiantis progą pamatyti didinguosius Norvegijos fjordus bei pakeliauti vaizdingomis miesto apylinkėmis. Kodėl gi neužsukus kelioms dienoms. Ypač kai lėktuvų bilietai į šį miestą dažnai kainuoja pigiau bei iš Vilniaus į Palangą autobusu.

Reklama: Implantacijos kaina