Darbo sąlygos Norvegijoje
Keliaujant į svečią šalį dirbti visuomet būtina žinoti, kokios darbo sąlygos galioją toje šalyje. Ne išimtis ir Norvegija. Čia tvarka kiek kitokia nei Lietuvoje. Tad kuo geriau išmanysite darbo taisykles, įstatymus ir sąlygas, tuo efektyviau galėsite tiek dirbti, tiek ilsėtis. Taigi, kokios pagrindinės darbo sąlygos Norvegijoje?
Pirma mintis, kuri gali šauti į galvą, tai atlyginimas. Įdomu tai, jog Norvegijoje minimalus atlyginimas nėra nustatytas. Tačiau, tos darbo sritys, kurios turi savo profsąjungas, gali sudaryti sutartis su minimaliu atlygiu už darbą. Tad pirma, ką reikia padaryti darbinantis Norvegijoje, tai pasidomėti ar jūsų darbo sritis turi savo profsąjungą ir į ją įstoti. Jei profsąjungos jūsų srityje nėra ar nenorite į ją įstoti, būtinai aiškiai aptarkite atlyginimo klausimą su darbdaviu. Turėkite viską išsiaiškinti ir pasirašyti darbo sutartį, tik kai neliks jokių dvejonių dėl darbo sąlygų.
Nors minimalus atlyginimas Norvegijoje ir nėra nustatytas, paprastai darbo užmokestis prasideda nuo 80 norvegiškų kronų už valandą. Yra kelios sritys, kuriose minimalus darbo atlygis yra griežtai nustatytas: valymas, statybos, laivų ir naftos pramonė bei žemės ūkis ir sodininkystė. Šiose srityse minimalus atlyginimas priklauso nuo to ar esate kvalifikuotas, turite darbo patirties. Žemės ūkyje yra nustatyti du minimalūs atlyginimai – vienas dirbant iki 12 savaičių, ir kitas dirbant 3 – 6 mėnesius. Ūkio darbai yra sezoniniai, tad paprastai nedirba ilgiau kaip pusę metų. Tikslių atlyginimų dydžių nepateikiame, nes jie gali kisti. Tik pasakysime, jog šiuo metu dirbant žemės ūkyje galima tikėtis kiek daugiau nei 100 kronų minimalaus atlyginimo, o kitose minėtose srityse – nuo 130 iki 180 kronų.
Norvegijoje svarbu ir viršvalandžiai. Kai kurie užsieniečiai, atvykę čia uždirbti pinigų, dažnai stengiasi dirbti viršvalandžius. Normalus darbo laikas Norvegijoje yra 9 valandos per dieną, 40 valandų per savaitę. Jei dirbti tenka ilgiau, darbdavys turi mokėti priedą už viršvalandžius, kuris sudaro mažiausiai 40 procentų valandinio darbo užmokesčio. Kartais pasitaiko ir 100 procentų priedas už viršvalandžius. Pasirašant darbo sutartį, gali būti nurodyta, jog už viršvalandžius galima gauti laisvadienių. Tokiu atveju paprastai užmokestis už viršvalandžius neskaičiuojamas ir viena viršvalandžių valanda atitinka vieną valandą atostogų.
Norvegijoje ir kitose Skandinavijos šalyse yra gana nemažai laisvų dienų. Visi sekmadieniai yra nedarbo dienos, taip pat kaip ir valstybinės šventės. Tai yra nustatyta įstatymų ir darbdavys negali jūsų priversti dirbti. Gegužės 1 ir 17 dienos yra valstybinės šventės, kuriomis turite teisę nedirbti, bet gauti atlygį. Atostogų tvarka paprasta – mažiausiai 21 darbo diena per metus, jei esate išdirbę reikiamą laikotarpį.
Kita. Kalbant apie darbuotojų traumas, žinokite, jog darbdavys privalo apdrausti kiekvieną savo darbuotoją nuo gamybinių traumų ir profesinių ligų. Ieškant darbo per įdarbinimo agentūras ar kitus asmenis, žinokite, jog agentūra negali imti iš jūsų mokesčio už darbo suradimą. Prisiminkite, jog būnant profsąjungos nariu, gaunate daug privalumų darbe. Jei planuojate išeiti iš darbo, apie tai turite pranešti darbdaviui iš anksto. Paprastai terminas yra vienas mėnesis, jei kitaip nėra nurodyta darbo sutartyje. Jei kyla abejonių ar klausimų, susijusių su darbo sąlygomis, visuomet galima kreiptis į darbo inspekciją, kuri prižiūri, jog įmonėje būtų laikomasi darbo taisyklių.