Stavangeris – miestas pietinėje, pietvakarinėje Norvegijoje, prie Šiaurės jūros, Rugalando apskrityje. Nors garsus kaip naftininkų miestas, jį kasmet aplanko ir gausūs turistų būriai, keliaujantys kruiziniais laivais. Kuo įdomus Stavangeris ir bandysime išsiaiškinti.

Stavangeris yra trečias pagal dydį Norvegijos miestas, kuriame gyvena apie 130 tūkstančių gyventojų. Dar beveik tiek priskiriami Stavangerio priemiesčių gyventojams, kurių dauguma taip pat dirba pačiame mieste. Ekonominiu požiūriu šis miestas labai svarbus Norvegijai pagrinde dėl naftos gavybos, tačiau taip pat tai – ir svarbus šalies uostas. Stavangeryje taip pat yra ir NATO karinė bazė. Mieste ir šalia jo yra didžiulis verslo parkas, kuriame dirba net apie 40 tūkstančių darbuotojų, čia įsikūręs ir pagrindinis garsiosios STATOIL biuras.

Stavangerio žemėlapis

Darbas Stavangeryje

Kaip jau galima buvo suprasti, pagrindiniai darbai Stavangeryje susiję su nafta. Tai gali būti ir paprasti darbininkai, naftininkų biurų valytojai, ir kvalifikuoti specialistai, prižiūrintys sudėtingą techniką bei valdantys naftos išgavimo procesus. Didžiulis verslo parkas taip pat suteikia nemažai galimybių susirasti savo vieta. Tiesa, norint čia dirbti, reikės gerai mokėti ir anglų, ir norvegų kalbas. Mieste taip pat yra ir žuvies apdirbimo fabrikas, kur dažnai būna reikalingi nekvalifikuoti darbininkai, nemažai imigrantų dirba ir statybose. Beje, Stavangeryje net penktadalis gyventojų yra ne norvegai, tad mieste svetimšaliams gana jauku.

Stavangeris

Lankytinos vietos Stavangeryje

Nors ir gana pramoninis miestas, Stavangeris turi ką įdomaus pasiūlyti ir turistams. Kasmet net apie šimtas kruizinių laivų aplanko šį Norvegijos uostą, nemažai turistų atskrenda į tarptautinį Stavangerio oro uostą. Miestas savo istoriją skaičiuoja jau beveik tūkstantį metų, tad ką pamatyti jame tikrai yra.
n24-600x65

Tiesą sakant, turbūt didesnė dalis užsuka į šį miestą ne tiek dėl jo pačio, bet dėl netoliese esančios Preikestolen uolos – nuostabaus gamtos paminklo Šiaurės jūros pakrantėje. Ši uola – tai nuostabi beveik kvadratinė 25 x 25 m dydžio plokščia aikštelė, daugiau negu šešių šimtų metrų aukštyje pakibusi virš fiordo. Tiesa, nuo Stavangerio iki uolos ne taip jau ir arti, tačiau ją galima pasiekti ir viešuoju transportu, ir nuomotu automobiliu, ir, galų gale, kartu su vienu iš daugelio į čia organizuojamų turų. O pamatyti šią vietą tikrai verta.

Preikestolen

Pietvakarinėje miesto dalyje yra įspūdingas Sverd i fjell monumentas – tai trys įspūdingo dydžio kardai, įsmeigti į aukštą uolą, taip pažymint įstorinę pergalę.

Pats miestas nėra didelis, vien pagal gyventojų skaičių kelis kartus mažesnis už Vilnių. Tad turistams geriausia po Stavangerį tiesiog pasivaikščioti – vos per valandą galima kirsti didesnę miesto dalį. Žinoma, geriau jam apžiūrėti gali prireikti ir ne vienos dienos bei labai tvirtų kojų. Mieste yra nemažai parkelių, botanikos sodas, tad bevaikštant tikrai yra kur patogiai pailsėti. O kas įdomaus pačiame Stavangeryje?

katedra

Miestelėnai ir visi norvegai labiausiai didžiuojasi seniausia šalyje, akmenine Stavangerio katedra, kuri baigta statyti dar 1125 metais. Katedra yra pačioje miesto širdyje, netoli uosto, tad sunku būtų jos nepastebėti. Istorijos mėgėjams vertėtų užsukti ir į kelis muziejus, kurų dauguma taip pat įsikūrę miesto centre. Populiariausi – tai Stavangerio muziejus bei Archeologijos muziejai, pasakojantys miesto bei viso regiono istoriją. Būnant šiame mieste būtina aplankyti ir naftos muziejų, esantį visai ant jūros kranto. Čia susipažinsite su naftos gavybos procesais, įranga, technika bei gana subtiliais niuansais. Kas žino, gal jame apsilankę sugalvosite persikvalifikuoti ir likti dirbti Stavangeryje naftininku? Garsus mieste ir konservų muziejus, savo dėmesį skiriantis, kaip ir galima nuspėti, žuvų konservams bei žvejybai apskritai.

Stavangerio senamiestis

Senamiestyje vyrauja paveldu paskelbti XVIII-XIX amžiaus mediniai namai, nudažyti baltai ir dar sėkmingai tebenaudojami tiek gyvenimui, tiek ir įvairiai komercinei veiklai. Įdomu pasivaikščioti ir po miesto uostą, pasižvalgyti į čia laikomus laivus, jachtas, katerius. Beje, čia galima leistis į ekskursija laivu, apžiūrint ne tik miestą, bet ir jo prieigas, uolėta pakrantę, gausią salelių ir stačių uolų. Didesnė salos sėkmingai naudojamos gyvenimui, ir vietiniai kas rytą į darbą plaukia laivu taip pat įprastai, kaip mes važiuojame autobusu… Toks tas pajūrio gyvenimas.

Stavangeris

Taigi, Stavangeris, nors ir nedidelis, tačiau įdomus, dėmesio vertas miestas. Į jį verta užsukti kaip turistams, tačiau ko gero daugumą įdomiausių vietų apžiūrėti galima apžiūrėti vos per porą dienų. Stavangeris – geras pasirinkimas ir darbo ieškotojams, tiek dėl internacionalinio miesto statuso, tiek dėl neblogų karjeros galimybių naftos srityje ar kurioje nors įmonėje didžiajame verslo parke.

Reklama: kaimo turizmo sodybos