Šiandien norvegiškai šneka daugiau kaip 5 milijonai žmonių. Tai šiaurės germanų grupės kalba, į kurią panašios yra švedų, danų ir islandų kalbos. Norvegų kalba yra visiškai nepanaši į lietuvių, turi lietuvių kalboje nevartojamų raidžių, kurias taisyklingai ištarti lietuviai gali būti sunku. Visgi, gyvenant Norvegijoje ilgesnį laiką ar siekiant kilti karjeros laiptais, kalbą išmokti yra labai naudinga. Yra ne viena istorija, kaip norvegų kalbos mokėjimas padeda lietuviams rasti geresnius darbus, siekti karjeros aukštumų. Jau nekalbant apie pagarbą iš norvego, išgirdusio užsienietį šnekant jo gimtąja kalba. Gerai pramokus norvegų kalbos, sumažėja darbo ieškančių konkurentų, mat mokantis kalbą darbuotojas dažnai yra vertingesnis. Tad nuo ko pradėti mokytis norvegų kalbos?
n24-600x65

Norint išmokti naują kalbą pirmiausia reikia susipažinti su tos kalbos abėcėle. Kaip minėta anksčiau, sunkiausia bus su lietuvių kalboje nesančiomis raidėmis. Tokios yra kelios: Q, W, X, Æ, Ø, Å. Sunkiausia čia – tarimas. Pavyzdžiui, raide E tariama kaip lietuviška Ė, o U tariama kaip IU. Ir taip toliau. Mokantis taisyklingai ištarti šiuos garsus tenka gerokai pamiklinti liežuvį. Sakoma, jei ne taip sudėliosi žodžius sakinyje, norvegas tave supras, na o jei netaisyklingai ištarsi kokią raidę, liksi nesuprastas. Kalbant apie priebalses, jų vartojimas taip pat turi taisykles. Pavyzdžiui, raidė G, jei žodyje yra prieš I arba Y, tariama kaip J. Jei raidė X yra žodžio pradžioje, ji tariama kaip S, jei viduryje – kaip KS. Ir taip toliau. Kartais net stebėtina kaip neįprastai tariami kai kurie raidžių junginiai. Trumpas filmukas, kaip tarti visas raides ir kiti paaiškinimai (anglų kalba):

 

Dažniausiai kalbų patariama mokintis ne pavieniais žodžiais, o frazėmis. Pradžioje verta išmokti, pavyzdžiui, dešimt svarbiausių frazių (kurių, manote, jog gali prireikti dažniausiai). Svarbu išmokti jas taisyklingai ištarti. Pridedame sąrašiuką 10 dažnai vartojamų frazių, galinčių praversti įprastinėse situacijose.

 

Hei – paprasčiausias pasisveikinimas

Velkommen – sveiki atvykę

Hvordan har du det? – kaip laikaisi?

Jo takk, bare bra. Og du? – gerai, o tu?

Hva heter du? – kuo tu vardu?

Hvor er du fra? – Iš kur esi?

Jeg skjønner ikke – nesuprantu

Hva koster denne? – Kiek kainuoja?

Unnskyld – atsiprašau

Takk – ačiū

 

 

Žemiau rasite abėcėlę ir norvegiškai parašytus raidžių tarimus. Abėcėlės išmokti neįmanoma negirdint, kaip tariamos visos raidės. Tad pažiūrėkite filmuką aukščiau ir įsitikinkite, jog raides tariate taisyklingai.

A a B b C c D d E e F f G g H h I i J j
a be se de e eff ge i je/jådd
K k L l M m N n O o P p Q q R r S s T t
ell em enn o pe ku ærr ess te
U u V v W w X x Y y Z z Æ æ Ø ø Å å  
u ve dåbbelt
-ve
eks y sett æ ø å

 

Skaičiai. Su skaičiais taip pat tenka neretai susidurti. Pateikiame pirmus dešimt skaičių, galinčių padėti susikalbėti parduotuvėje, gatvėje ar autobuse (juk ne kiekvienas norvegas kalba angliškai). Skliausteliuose pateikiamas tarimas lietuvių kalba.

1  en  (en)

2 tu    (tu)

3 tre   (tre)

4 fire  (fire)

5 fem  (fem)

6 seks  (seks)

7 sju, syv  (šiu, syv)

8 åtte   (ote)

9 ni      (ni)

10 ti    (ti)

 

Taigi, jei jau nusprendėte pradėti mokintis norvegų kalbos, belieka sugalvoti, kaip tą darysite. Kone paprasčiausias būdas – užsirašyti į kursus dar gyvenant Lietuvoje. Tai būtų kvalifikuotas mokymas, po kurio gautumėte žinias patvirtinantį sertifikatą. Kiti būdai – įdomesni, tačiau neduodantys sertifikatų ar baigimo diplomų. Pavyzdžiui, galima susirasti draugą norvegą. Arba bendrauti su juo gyvai arba susirasti susirašinėjimo draugą, kuris padėtų mokytis ir pataisytų klaidas. Kitas paprastas būdas – mobilios programėlės. Tam tereikia išmaniojo telefono. Populiarios programėlės: Duolingo, 50languages,  Learn Norwegian. Internete gausu tiek mokomųjų programėlių, tiek žodynų. Mokantis norvegų kalbos iš anglų – programėlių ratas labai prasiplečia. Taigi, ar pasiruošę išmokti naują kalbą?