Darbas NorvegijojePatarimaiDarbas Anglijoje

Anglija – vis dar populiariausia šalis tarp lietuvių emigrantų. Nors pastaruoju metu susidomėjimas Norvegija žymiai didesnis, vis tik realybė dažnai nuveda būtent į Didžiąją Britaniją. Vis tik daugiau mažiau žinoma kalba, didesnė galimybė gauti giminaičių ar pažįstamų pagalbos, bent Londone didesnės tikimybės įsidarbinti – visa tai stumia Norvegiją į antrą vietą ir emigrantai iš Lietuvos toliau plūsta į Angliją.

Daugelis darbą Anglijoje pradeda nuo minimalaus atlyginimo, šiuo metu jis siekia maždaug 6,5 svaro sterlingų per valandą, arba, išvertus į mums priimtinesnę formą – maždaug 1400 eurų per mėnesį. Daug tai ar mažai? Palyginus su lietuviškomis algomis – žinoma daug, tačiau pradėjus skaičiuoti pragyvenimo Londone išlaidas, nuomonė greit keičiasi. Kad ir kaip ten bebūtų, toks atlyginimas – daugelio pradžia, turbūt su tuo reikia susitaikyti ir tam ruoštis.

Darbas Anglijoje

Pragyvenimas

Didžioji Britanija, arba mažesnė jos dalis Anglija – vis tik didžiulė šalis, pragyvenimo išlaidos atskirose jos vietose gali skirtis netgi labai. Labai labai.

Londonas laikomas trečiu pagal brangumą miestu visame pasaulyje. Minimalus atlyginimas čia tirpsta tikrai lengvai, tad pasispausti tikrai teks. Net ir gyvenant dviese viename nedideliame kambaryje kelių kambarių name už nuoma gali tekti pakloti iki pusės savo atlyginimo. O galvoti apie nuosavo, nors ir nedidelio butuko nuomą uždirbant minimalų anglišką atlyginimą – tikrai neverta. Na, nebent neturėsite transporto išlaidų ir valgysite labai pigiai, o jūsų hobiai pinigų taip pat nereikalauja.
n24-600x65

Transporto išlaidos – dar viena svari išlaidu dedamoji. Londone mėnesinis bilietas kainuoja apie 200 svarų, priklausomai nuo to, kiek transporto juostų teks kirsti. Labai gerai, jei pavyksta susirasti darbą netoli namų, arba bent gyvenate ir dirbate toliau nuo centro – tuomet išlaidas transportui galite gerokai sutaupyti.

Tuo tarpu kituose Anglijos miestuose bei miesteliuose kainos ženkliai skiriasi su daugiamilijoninio Londono. Visų pirma, čia gerokai pigesnė būsto nuoma. Paprastai periferijoje dirbantys tautiečiai ne už tą patį minimumą gali sau leisti gerokai erdvesnį būstą, pora – netgi nedidelį butą. Dirbantys ūkiuose gali tikėtis ir nemokamo apgyvendinimo, tiesa, dažniausiai ne pačiomis geriausiomis sąlygomis. Mažuose miestuose daug mažiau išsileidžia ir transportui, neretai pakanka ir dviračio ar tiesiog tvirtesnių kojų.

 

Maisto kainos Anglijoje nėra labai didelės. Nors daugelis produktų kainuoja ir daugiau nei Lietuvoje, tačiau tikrai galima rasti ir pigesnių. Medžiojant įvairias akcijas ir maistą gaminantis patiems, išlaidos jam gali būti ir mažesnės nei Lietuvoje.

Darbai Anglijoje

Darbai Anglijoje labai priklauso nuo to, kur norėsite įsikurti. Londone vyrauja daugiau paslaugų sektorius – automobilių plovyklos, statybos, valytojai, skrajučių platintojai. Tuo tarpu kitose Anglijos dalyse dažniau dirbama pramonėje – tiesiog fabrikuose, logistikos sandėliuose. Neretas renkasi ir darbą ūkyje, kurių Didžiojoje Britanijoje irgi netrūksta.

Darbas Norvegijoje

Skrajučių platinimas bei automobilių plovimas – turbūt populiariausi darbai Londono naujokams. Šių darbų pasiūlymų dažniausiai niekada netrūksta, įsidarbinti galima greitai, ir jau tada pradėti galvoti apie kažką įdomesnio ar perspektyvesnio. Abu šie darbai reikalauja nemažai fizinių pastangų, atlyginimai juose minimalūs. Skrajučių platintojams dar blogiau – ne visada pavyksta spėti ir dar minimalią algą užsidirbti, o ir darbas ne visada trunka pilną darbo dieną. Automobilių plovėjai su nemalonumais susiduria žiemą, gerokai atvėsus orams, kuomet tenka šaltyje taškytis vandeniu ir nekantriai laukti vakaro, šiltų namų ir daug arbatos.

Londone moterys paprastai pradeda nuo valytojos darbo. Dažniausiai – viešbučiuose, kur tenka vos ne bėgte sutvarkyti daugybę kambarių. Kita išeitis – indų plovimas kavinėse, restoranuose, baruose, kurių knibžda visame Londone. Geriau pramokus anglų kalbą, galima būti padavėjomis, dirbti parduotuvėse, kur ne tik šiek tiek įdomiau, bet ir padidėja atlyginimai bei karjeros galimybės.

Anglijos sostinėje vyrai dažniausiai ieškosi statybininko darbo. Jei pasiseka, galite įsidarbinti ir vairuotoju, bet dažniausiai vos atvykus gauti tokį darbą bus labai sunku. Nors ir nedaug, yra Londone ir pramonės objektų, darbų sandėliuose, fabrikuose prie gamybos linijų ir panašiai.

Ištrūkus iš Londono, darbų pobūdis gerokai keičiasi. Kituose Anglijos miestuose dažniausiai dirbama fabrikuose, logistikos sandėliuose. Čia tuos pačius arbus dažniau dirba ir vyrai, ir moterys, jei atvykstate kaip pora, turite nemažai galimybių dirbti kartu. Darbas fabrike prie gamybos ar pakavimo linijos, švelniai tariant, monotoniškas ir sunkus, tačiau paprastas ir aiškus, yra galimybė kilti karjero ir patapti pavyzdžiui prižiūrėtojų.

Darbas Anglijoje

Visai nedideliuose miesteliuose dažnai dirbama žemės ūkyje – priklausomai nuo ūkio veiklos srities, darbai gali būti labai įvairūs. Gal visą dieną, savaitę, mėnesį ar metus tiesiog skinsite braškes, o gal įsidarbinsite nedideliame įvairiame ūkyje, kur darbų įvairovė neleis nuobodžiauti. Darbo ūkyje pagrindinis pranašumas – dažnai suteikiama gyvenamoji vieta, kartais už nedidelį mokestį, kartais ir visai nemokamai. Tiesa, sąlygos čia retai būna geros, tačiau išlaidas gerokai sumažina. Tad darbus ūkiuose dažniausiai renkasi sezoniniai darbininkai, atvažiavę į Angliją užsidirbti, bet nežadantys čia likti ilgesniam laikui.

Žinoma, gerai pramokus kalbą, turint kažkokią kvalifikaciją, galima ir gerokai prasimušti. Didžiulėje šalyje ir galimybės didelės. Didžiojoje Britanijoje ir daug tokių lietuvių, kurie dirba savo mėgstamus darbus, juose save realizuoja ir atlyginimus gauna kelis kartus didesnius nei oficialus minimumas. Tačiau iki visko – mažais žingsneliais, nesustojant tobulėti ir nepradedant tingėti.