Darbas NorvegijojeBūsto nuoma NorvegijojeButo nuoma Norvegijoje

Norint įsidarbinti Norvegijoje ar bet kurioje kitoje užsienio šalyje, reikės susirasti ir būstą, kur gyventi. Kai kuriais atvejais, būstą suteikia darbdavys, kitais tenka dirbti ir gyventi laive. Bet dažniausiai visgi tenka pačiam ieškotis būsto, norint patogiai ir šiltai gyventi.

Visų pirma, butų nuomos kainos Norvegijoje yra didelės, palyginus su Lietuva. Bet paskui kainą seka ir kokybė. Visi butai gerai apšildyti ir kokybiškai įrengti. Būsto pirkimo ar nuomos kaina priklauso ne tik nuo gero įrengimo bet ir nuo didelių statybininkų atlyginimų. Norėdami išsinuomoti butą, pasiruoškite sumokėti bent 3000 norvegiškų kronų (apie 350 eurų). Palyginus su norvegiškais atlyginimais tokia kaina yra tikrai maža. Na bet tokią nuomos kainą rasti bus sunku. Beje, kaina labai priklauso ir nuo vietovės. Brangiausia butų nuoma būna sostinėje – Osle ir kituose didžiausiuose Norvegijos miestuose (Bergenas, Stavangeris). Žinoma, kuo arčiau centro, tuo kaina didesnė, tad gauti būstą už padorią kainą, galima tikėtis ir 20 km nuo miesto centro.

Buto nuomos paieškos būdai yra keli. Pagrindiniai – internetas ir laikraščiai. Naršant norvegiškuose interneto puslapiuose galima rasti daug pasiūlymų nuomotis butą ar pačiam įdėti skelbimą, jog ieškote, kur apsigyventi. Be interneto verta peržvelgti ir miesto laikraščius. Bet toks variantas tinka labiau jau esant Norvegijoje. Jei tik ruošiatės ten vykti ir iš anksto norite įsikelti į naująjį būstą, teks naudotis internetu. Verta paieškoti ir lietuviškų interneto svetainių, kur lietuviai, jau gyvenantys Norvegijoje, siūlo būsto nuomą ar ieško kambariokų, norėdami gyventi pigiau.

Jei norite patirti mažiau vargo ieškant būsto, galima kreiptis į nekilnojamo turto agentūras. Renkantis šį variantą, minusai yra tokie, kad reikės sumokėti gana nemažą procentą agentūrai ir tai jog, agentūrų sudaryti kontraktai yra gana griežti.

Dažniausiai nuomos sutartis Norvegijoje įprasta sudarinėti vieneriems metams. Galimi du sutarčių tipai: terminuotos ir neterminuotos. Jei pasirašėte neterminuotą sudaryti ir pagyvenę norite išsikraustyti, tai buto šeimininkui reikia pranešti iš anksto. Įprastinis terminas, kada reikia pranešti – 3 mėnesiai prieš išsikraustant. Kitas svarbus dalykas Norvegijoje nuomojantis butą – užstatas. Norvegijoje įprasta imti užstatą, tad nusiteikite, turėti pinigų daugiau nei vienam nuomos mėnesiui.

Sudarinėjant sutartį gerai atkreipkite dėmesį, už ką turėsite mokėti. Pavyzdžiui, kas turės mokėti įvykus šilumos ar elektros tinklų gedimui – nuomininkas ar savininkas. Kitas svarbus dalykas yra tai, jog Norvegijoje yra įprasta papildomai mokėti už elektrą. Komunalinės paslaugos jau būna įskaičiuotos į nuomos kainą, išskyrus elektrą. Nepamirškite to aptarti su savininku.

Patartina neieškoti nuomojamo buto vasaros pabaigoje. Geriau jau mėnesiu ar dviem anksčiau. Paprastai vasaros pabaigoje ateina banga studentų taip pat norinčių išsinuomoti būstą, tad didelė paklausa ir išaugins kainą ir bus sunkiau rasti nuomojamų butų. Jei apskritai nuomojamą butą Norvegijoje rasti yra sunku, tai esant studentų antplūdžiui, tai pasidaro keliskart sunkiau.

Norvegijoje svarbu yra rekomendacijos. Tad jei jūsų pažįstami gali jus rekomenduoti buto savininkui, kelias ieškant nuomos tikrai sutrumpės. Beje, buto savininkas visada gali paskambinti jūsų ankstesnės nuomos vietos šeimininkui ir pasiteirauti, ar buvote geras nuomininkas. Taip pat svarbu žinoti, jog kai kurie savininkai gali nenorėti išnuomoti buto, sužinoję, jog esate lietuvis, nes Norvegijoje yra ne vienas liūdnai pagarsėjęs mūsų tautietis. Taigi svarbu mandagiai bendrauti su savininku ir įrodyti, jog esate patikimas, malonus ir atsakingas žmogus. Šiuo atveju viskas priklauso nuo jūsų sugebėjimų.